PILVCDMälupulkMakilintVinüülplaatHelikassettAudioabi

По-русский     Helisalvestiste reanimatsioon    In English

 Avaleht   Helikandjatest   Tehnikast   Galerii 

Taastetöödeks kasutatav tehnika

Analoogkandjale salvestatud materjali digiteerimisel on oluline, et selleks tööks kasutatav analoogseade oleks tehniliselt korras ja võimaldaks taasesitamisel saavutada vähemalt sama head helikvaliteeti kui see, millega kunagi salvestati. Hea tulemuse eelduseks on, et lindilt või plaadilt saadakse kätte kõik, mis sellele pandi, samaaegselt vältides uute mürade ja moonutuste lisamist helisignaali. Nendest põhimõtetest lähtudes on valitud enamik allpool kirjeldatud seadmetest. Kindlasti eksisteerib tehniliste näitajate poolest veidi paremat profistuudiotehnikat, kuid selle maksumus ja hoolduskulud oleksid suurusjärgu võrra kõrgemad, mistõttu kujuneks teenuste hind mitmekordseks, tehnilised näitajad aga saaksid paraneda vaid marginaalses ulatuses.



Helikandjad

Seadmed


Lindid

magnetlindi laius ¼ tolli (6,35 mm), lindipooli läbimõõt kuni 27 cm, mahamängimise kiirused 9,53 või 19,05 cm/s, kuni 4 kanalit. Sobivad nii tavalised "kolmjalgse" kinnitusavaga (tripod, cine) kui ka NAB kettad, samuti AEG DIN metallsüdamikul lindid (lisalugemist ja pilte).

Olimp-004 lintmagnetofon

Üks NLi makitööstuse lipulaevadest, mis oli algselt mõeldud vaid jõustruktuuride jaoks, kuid hiljem jõudis ka poelettidele. "Makihoolikute" seas hinnatud seade ka tänapäeval. Otseveoline, sagedusriba 31,5...22000 Hz. Lisaks kiirustele 9 ja 19 saab digitaalset järeltöötlust kasutades taastada ka teistel kiirustel salvestatud materjali.











Lintmagnetofon Olimp-004



Professionaalsete seadmetega salvestatud ¼-tollised magnetlindid - kiirused 19,05 või 38,1 cm/sek, 1-2 samasuunalist kanalit, lindipooli läbimõõt kuni 27 cm (lindi maksimaalne pikkus 1 km). Sobivad "tripod" ja NAB kettad ning AEG DIN metallsüdamikul lindid.

Revox A77 MK4 HS lintmagnetofon

Maailmas ühe enimtoodetud magnetofoni profikasutuseks sobiv 2-realine versioon. Otseveoline linditransport, nii kiirusel 19 kui 38 on sagedusriba spetsifikatsiooni järgi 30...20000 Hz, tegelikult kuni 24000 Hz. Sobib muuhulgas ka laiatarbemakkidega salvestatud monofoonilise programmiga lintide mahamängimiseks (kui kiirusega 19 on salvestatud 2 erisuunalist kanalit - mõlemad pool lindi laiusest).





Lintmagnetofon Revox A44 MK IV HS


Kassetid

kompaktkassettide tüübid
IEC Type I, II ja IV
(Normal, Chrome, Metal),
kiirus 4,76 cm/s, müratasandus Dolby NR B või C

Nakamichi CR-4E kassettdekk

Kvaliteetne seade korraliku renomeega Jaapani tootjalt. Otsevedu, sagedusriba 20...21000 Hz. Võimaldab enamasti maha mängida ka selliseid kassette, mis teistes seadmetes kipuvad vilistama-krigisema, sest ei kasuta kompaktkasseti survepatja (Pressure Pad Lifter lahendus).


Kasettmagnetofon Nakamichi CR-4E


mikrokassetid
kiirustega 2,4 ja 1,2 cm/s ning minikassetid

Olympus Pearlcorder T2020 transcriber

Nende vähelevinud ja helikvaliteedi osas pretensioonitute helikandjate mahamängimiseks on olemas transkribeerimisseade tootjalt, kes mikrokasseti 60ndatel turule tõi. Töötab nii mikro- kui ka minikassettidega. Seadme algselt kehvapoolne taasesitusvõimendi on asendatud kvaliteetse lahendusega ja lisatud liiniväljund.






Mini-micro transcriber Olympus Pearlcorder T2020

Plaadid

vinüülplaadid (ka šellak-, bakeliit- ja lastik-) kiirusega 33⅓, 45 või 78 p/min

Audio-Technica AT-PL120 grammofon

Professionaalseks kasutuseks sobilik tänapäevane seade. Otsevedu, elliptilise nõelaga helipea ATP-2, sagedusriba vähemalt 15...22000 Hz, kolm kiirust. Mängib ka tagurpidi, võimaldades päästa materjali kahjustatud „kordamajäävatelt“ või mahamängimisel helivagude vahejätmist põhjustavatelt plaatidelt.

Mängib ka harvaesinevaid vinüülplaate kiirusega 78 p/min, mida toodeti standardite vahetumise aegu 1950-ndatel aastatel (vt ka etiketi pilti galeriis).

Grammofon Audio-Technica AT-PL120


šellak- ja bakeliitplaadid kiirusega 78 p/min


Kantata-203
radioola

Ehkki eelnevalt kirjeldatud AT-PL120 mängib spetsiaalnõelaga ka 78 p/m plaate, võtab see šellakplaadilt koos salvestisega kaasa ka kõik need võnked, mida sinna tahtlikult pole kunagi pandud.

Kui eesmärgiks on 78 p/m plaadilt restaureerimismahuka lisatööta saavutada autentne omaaegne helipilt, siis sobib selleks Kantata-203, laiatarbeseade sünniaastaga 1973. Et helipea tundlikkus on väiksem ja kõrgemad sagedused kui 10000 Hz väljundis praktiliselt puuduvad, on tulemus müravabam ja vajab oluliselt vähem restaureerimist. Pealegi ei kanna bakeliit- ja šellakplaadid selles sageduspiirkonnas mingit kasulikku signaali.







Radioola Kantata-203

MiniDisc
SP, MDLP (LP2 ja LP4)

Sony MiniDisc Recorder MZ-N10

NetMD seade, line-in ja line-out, ka optiline sisend. Arvutist minidiskile salvestamiseks saab kasutada USB ühendust. Töötab koodekitega ATRAC (Type-R) ja ATRAC3 (Type-S), mitte ATRAC3plus (Hi-LP, Hi-SP) ega PCM.






Sony Portable MiniDisc Recorder MZ-N10




E-MU 0404 USB väline helikaart

Helikaart võtab eespool nimetatud seadmetelt vastu analoogsignaali ja konverteerib selle digitaalseks (maksimaalselt 24 bit 192 kHz). Edasine töö toimub arvutis. E-MU 0404 USB on korralik kodustuudio nõuetele vastav seade, omas klassis parimate seas (vt sõltumatud testid).

Helikaart E-MU 0404 USB

Kontakt

e-post: audioabi@audioabi.ee
telefon: 5697 8822


☎ Helista 5697 8822

Registrikood 11586227
Audioabi
Tallinnas saame kohtuda, mujal aitavad postiteenused.

 Avaleht   Helikandjatest   Tehnikast   Galerii